Home
Breed Classes
News
Show Information
General Information
Picture Gallery

[ Pastoral ] [ Working ] [ Gundog ] [ Hound ] [ Terrier ] [ Utility ] [ Toy ]

GUNDOG GROUP 2017

Breeds with CCs                                     Judge                                          Dogs/ Entry

Brittany                                        Mr D Moss

German Shorthaired Pointer             Mrs P M Cox

German Wiregaired Pointer         Mrs J R Mann

Irish Setter                                       Mrs J S Willis

Italian Spinone                            Mr G Underwood

Large Munsterlander                       Ms E M Bradley

Pointer                                        Mr P M Pavey

Chesapeake Bay Retriever               Mrs T Butler

Curly Coated Retriever                 Mr R D Ellinor

Flat Coat Retriever                            Ms H M Fox

Golden Retriever                          Mr R L Mosedale

Labrador Retriever                            Mr K Roberts

Spaniel American Cocker             Mr I J Sparham

Spaniel Clumber                               Mrs D E Bailey

Spaniel Cocker                             Miss P J Halkett

Spaniel Welsh Springer                      Mr D R Craig

Weimaraner                                 Mr Paul Richardson


Breeds without CCs

Bracco Italiano                            Mrs D Arrowsmith

English Setter                                Mrs J Byrne

German Longhaired Pointer      Mrs E Gates  

Gordon Setter                                 Mrs C Gill

Hungarian Vizsla                       Mr A Scourfield

Hungarian Wirehaired Vizsla       Mrs D Bailey

Irish Red & White Setter           Mrs C Gill

Nova Scotia Duck Tolling Ret       Mr J Darby

Spaniel English Springer         Mr T Harrison

Field Spaniel                                  Mrs B Dummett

Irish Water Spaniel                   Mr A Grocott

Spanish Water Dog                        Mr F Gilroy

 

A.V.N.S.C. & Import Register       Mr D Moss

 

 

Stakes Classes

 

Pro Plan/Dog World Puppy Stakes        Mr D Killilea

Abtech Yearling Stakes                          Mrs D Arrowsmith

Veteran Stakes                                       Mrs D Arrowsmith

Eukanuba Champion Stakes                Mr D Killilea

Abtech Special Beginners Stakes         Mr D Moss

The Merriott Plastics Junior Stakes    Mr D Moss

Good Citizen Dog Scheme Class         Mrs D Bailey

 

Young Kennel Club Handling Classes for Young Kennel Club Members  

6 to 11 years; 12 to 16 years; 17 to 24 years.          Judge Mr Thomas Sherlock

Gundog Group Judge:-  

Gundog Group Winner 2015.   Judge Mr Nev Newton

                                               

                                                  


Powered by Qwicsite Pro Login Now